Jaki kocioł wybrać

Stawiam dom i niestety ale mam duży kłopot z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i rozsądnie byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest opłacalne a co nie. Dom mam wielkości około 200m2 nie jest duży taki zwykły, piętrowy – 5 sypialnie i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej lokalizacji mniej kosztowne. Niestety teraz jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania i niestety przede mną ogromny dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł zakupić?

Należy zaznaczyć że istnieją dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w niewielkim zakresie mogą także służyć do ogrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które dostarczają ciepło również na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najwydajniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz prostej instalacji i korzystania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty użytkowania. Jest to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dopasować taryfy do działania kotła, jednak i tak tegoż modelu ogrzanie domu będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zauważyłem rysunki, które pracują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – firma zapewnia że nie tylko są efektywne, lecz także potrafią ogrzać dość wielką powierzchnie i jeszcze bardzo ładnie się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Innym modelem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet. Tego rodzaju piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity kocioł na brykiet ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego rodzaju ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo uciążliwych.

Możemy zaprogramować podawanie węgla. Spalony popiół należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeżeli chcemy wyjechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dosyć wielki problem, bo ktoś naszym mieszkaniem musi się zajmować i dodawać węgiel. Musimy również zaplanować miejsce na magazynowanie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Innym rodzajem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste. W sklepach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najbardziej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich kupno jest znacznie droższe. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów pieców. Wszystko wygląda bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeśli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a firma napełnia go propanem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak korzystne, gdyż opłata za propan jest znacznie wyższa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej atrakcyjne w Polsce. Sama eksploatacja jest prosta, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego stylu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość drogie. Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować? Tutaj rodzi się szereg niewiadomych, lecz także jak w wypadku solarów możemy otrzymać kasę od rządu. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, bo jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest przekazywany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim słońce jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy.

Wady:

  • Uzależnione jest od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wysokie koszty początkowe inwestycji
  • Energia robiona jest tylko w ciągu| dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przeliczyć opłaty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wyselekcjonowałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej efektywne. Choć może dlatego że posiadam nieduży apartament. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 300 m2 i jest dość wysoki. Cena ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy przecież posiadam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na stronie wszystko można wyliczyć i narysować. Coraz częściej wiele powiatów proponuje kasę za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to głównie przejścia z ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz lub prąd. Owszem taka usługa wystarcza na zmianę nowego kotła oraz nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o wydatkach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w pewnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam| podjąć decyzję czym potrzebuje ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która przygotuje nam początkową kalkulację. Musimy mieć na uwadze także, aby wybierać markowe piece, na jakie udzielana jest gwarancja, bowiem w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.